I malá jizva může být problém
V rámci své praxe jsem se setkala již s mnoha jizvami - po operacích kolenního či ramenního kloubu, karpálního tunelu, po osteosyntézách atd. Nyní se nejčastěji setkávám s jizvami po císařském řezu. Bohužel jen málokdo je již z nemocnice zaučen ke správnému ošetřování, přitom je tak důležité a velmi může ovlivnit následnou rekonvalescenci.
Při operaci musí být narušeno několik vrstev (kůže, podkoží, fascie atd), které předtím (za ideálního stavu těla) po sobě volně klouzaly, pohybovaly se. Regenerací pak dochází ke vzniku jizvy. Ta se hojí vazivem a nahrazuje tak původní tkáň.
Vazivová tkáň je schopna v sobě hromadit napětí a stres. V takovém případě dojde ke "slepení" jednotlivých vrstev tkání, k omezení jejich vzájemného pohybu a následně se mění nastavení celého těla, dochází ke změnám v pohybových stereotypech a vzniku bolestí. Proto je důležité jizvy ošetřovat, aby byla zachována kvalita funkce.
Není jizva jako jizva
Již podle barvy lze poznat, v jaké fázi se jizva nachází. Pokud je jizva bledá, je klidná a zhojená. Pokud je však zarudlá, znamená to, že tkáň stále pracuje a je třeba ji i nadále ošetřovat. Taková jizva bývá většinou i pohmatově citlivá. Zde je třeba se jizvě pečlivě věnovat. Jizva může být aktivní i několik let, taková jizva bývá častým zdrojem přenesených bolestí - např. jizva na koleni může způsobovat bolesti na druhé dolní končetině, stejně tak jizva na Achillově šlaše, jizva na zádech může způsobovat bolesti v oblasti břicha atd.
Jizva může být vystouplá případně jakoby "rozjetá". Jedná se o jizvy keloidní a hypertrofické. U obou typů dochází k nadměrnému růstu jizevnaté tkáně, během hojení zvětšují svůj objem. Nejčastěji vznikají v oblasti hrudníku, ramen a paží, výjimkou nejsou ani na břiše či zádech. Hypertrofická jizva zůstává stejně velká, vystupuje nad povrch kůže, vzniká během prvního měsíce, s časem postupně vyrovnává. Keloidní jizva jakoby zarůstá do okolní tkáně, plošně se zvětšuje, bývá tmavší, je vystouplá a velmi tuhá. Vzniká po 3 měsících i později, může se zvětšovat několik let.
Pro správnou funkci by měla být tkáň posunlivá (měla by "klouzat") a protažitelná, bez změn citlivosti. V případě jizvy může být citlivost jak zvýšena (hypersenzitivita)- často bývá jizva zarudlá a omezeně pohyblivá, ošetřování bývá nepříjemné; tak může být citlivost i snížena (hyposenzitivita) - po operacích častý jev v okolí jizvy, postupně dochází ke spontánní úpravě.
Zkouška posunlivosti - přiložte prst ze strany jizvy a zkuste ji jakoby přehrnout na druhou stranu. Tkáň by měla vytvořit písmeno C bez "zářezu". Na fotce je vidět jizva neposunlivá, která vyžaduje ošetřování.
Jak ošetřovat jizvu
S ošetřováním začněte ihned po vytažení stehů a pouze v případě, že je jizva zacelená, bez hnisavých ložisek. Jizvu nijak neroztahujte!. Ošetření provádějte na sucho, minimálně 1x denně. Není potřeba velké síly. V případě hypersenzitivní jizvy však může být i jemné ošetření nepříjemné.
1) Začněte tlakovou masáží - přiložte prst na jizvu a shora zatlačte, jako když chcete zatlačit jizvu dovnitř. V tlaku vydržte 10s, takto projděte celou jizvu
2) Kroužky v tlaku - prstem zatlačte a v hloubce dělejte malé kroužky. Je potřeba i s tlakem, bez tlaku ošetřujete pouze povrchovou tkáň, my však potřebujeme ošetřit i hlubší tkáně. Na každém místě udělejte 10 kroužků, takto projděte celou jizvu.
3) "C" - přiložte palec ze strany jizvy a snažte se ji posunout tak, aby se vytvořilo písmeno C. V této poloze vyčkejte 20s. Opakujte i na druhou stranu. Projděte tak celou jizvu.
4) "S" - přiložte palce z obou stran jizvy a snažte se tlakem vytvarovat písmeno S. V této poloze vyčkejte 20s, projděte tak celou jizvu.
5) Nakonec jizvu namažte - v praxi se nám osvědčila mast měsíčková, konopná, případně klasické sádlo.
V případě, že ještě není jizva plně zhojena, se strupy a objeví se zarudnutí, bílá ložiska, je třeba mast vynechat a raději kontaktovat lékaře.
Manuální ošetření můžete také doplnit tejpováním jizvy, které má pozitivní účinky na uvolnění stažené jizevnaté tkáně a ovlivňuje lymfatický systém. Úspěšná bývá i aplikace laserové terapie.
Pokud máte jizvu již několik let a právě jste zjistili, že je stále aktivní, nezoufejte. I se starou jizvou se dá úspěšně pracovat, jen to bude trvat déle. Pokud si nejste jisti, kontaktujte fyzioterapeuta, který Vám ošetření ukáže.
Zdroj fotografií: Rungo.cz - Kateřina Honová