Jak to všechno začalo...
Pojem CORE dnes slyšíme takřka na každém kroku, ale co vlastně znamená a jak funguje?
CORE, neboli hluboký stabilizační systém je systém svalů, který drží naše tělo zevnitř. Řadí se sem bránice, hluboký břišní sval (m.transverzus abdominis), pánevní dno a hluboké zádové svaly (mm.multifidi). Jak už sám název napovídá, hlavní funkce systému je STABILIZACE.
Bránice je především dýchací sval, ale podílí se také na zvýšení nitrobřišního tlaku a tím pádem i na stabilizaci trupu. Pro efektivní využití bránice je zapotřebí 3D pohybu hrudníku během dýchání, spolu s pohybem bránice souvisí i pohyb pánevního dna.
Hluboký břišní sval (PŘÍČNÝ, pozor ne přímý) = m. transverzus abdominis, má příčná vlákna ve spodní části vstupuje do kapsy tvořené přímým břišním svalem. Proto v případě neaktivního transverzu máme vypouklé spodní bříško. Jeho aktivace je nejdůležitějším krokem na cestě k odstranění diastázy. Při hledání cviků na posílení spodního bříška většinou najdeme sklapovačky, zvedání nohou apod. ALE!!!!! Žádný břišní sval se neupíná na stehno, proto zvedání nohou pro posílení břicha je nám k ničemu :-) Posílíme si tak mm.illiopsoas, který právě zvedá nohu, přitahuje ji k břichu, jenže tentýž sval díky tomu také naklápí pánev ( vystrčený zadek, prohnutá bedra) a tím pádem oslabuje funkci hlubokého břišního svalu. Zvednuté dolní končetiny můžeme využít ke ztížení cvičební polohy a zvyšení úrovně jednotlivých cviků. Ale musím nejprve dobře zvládnout základy. Na ploché bříško je tedy potřeba cvičit hluboký břišní sval, potažmo celý stabilizační systém, ne sedy lehy, sklapovačky apod.
Pánevní dno má 3 vrstvy, nejdůležitější je vrstva hluboká, dále je tu pak střední a povrchová. Dost často najdete na internetu cviky na pánevní dno (vcucávání špagety, stahování otvoru), které jsou zaměřené na povrchovou vrstvu, nikoli na vrstvu hlubokou. Cvičením hluboké vrstvy dochází ke značnému zlepšení inkontinence, narozdíl od vrstvy povrchové. Povrchová vrstva směřuje od kosti stydké po kostrč, střední vrstva od jednoho sedacího hrbolu k druhému, hluboká vrstva pak stejně jako povrchová od kosti stydké po kostrč. Pánevní dno by mělo být PRUŽNÉ :-) Nejde tedy o cvičení silové, ale naopak velice jemné. Důležitá je i relaxace pánevního dna. Přecvičené pánevní dno může mít za následek urychlení či zesílení menstruace, potíže simulující zánět moč.měchýře, atd. Nezapomínejte tedy na relaxaci pánevního dna.
Hluboké zádové svaly (=mm.multifidi) jsou drobné svaly kolem páteře přecházející z jednoho obratle na druhý a zabezpečují právě stabilizaci meziobratlovou.
Pokud některý člen tohoto systému vypadne, nefunguje celý systém, tělo drží převážně povrchové svaly, které nás pak bolí. Lékem je aktivace hlubokého svalstva, aby se na držení těla podíleli společně a povrchové svaly se mohly uvolnit. Cvičení CORE dochází ke změně držení těla, zapojení hlubokého svalstva se stane automatickým.Snad se mi povedlo stručně a laicky vysvětlit, co vlastně "ten CORE" je :-) a nezapomínejte na moje heslo: ,,Chceš-li pevné bříško mít, CORE si musíš zacvičit" :-)